

Na ekofarmě pěstujeme či se volně vyskytují některé druhy léčivých rostlin.
O vybraných bylinách si můžete přečíst níže.
JITROCEL KOPINATÝ
(Plantago lanceolata)
Bylina má protizánětlivé účinky. Významné je působení u onemocnění dýchacích cest (silné zahlenění, kašel, astma). Léčí zejména záněty úst a hltanu. Je vhodná i při nachlazení.
Jitrocel čistí krev, plíce, ale také žaludek. Velmi pomáhá při obtížích s trávením. Využívá se při vředových chorobách žaludku, dvanácterníku, tlustého střeva, a dokonce i při Crohnově nemoci.
Čerstvá rostlina je také osvědčeným prostředkem při poranění kůže, včetně bodnutí hmyzem.
Lze užívat i dlouhodobě bez kontraindikací.

HLOH JEDNOSEMENNÝ
(Crataegus monogyna)
Hloh má všeobecně příznivý vliv na srdce, cévní systém a zlepšuje krevní oběh. Působí antiskleroticky, rozšiřuje věnčité tepny, snižuje krevní tlak.
Je vhodný pro starší osoby i osoby při rekonvalescenci po následcích infarktu. Zklidňuje srdeční neurózu, tlumí a harmonizuje srdeční arytmie, působí i preventivně.
V některých případech tlumí klimakterické potíže.
Kontraindikace je užívání léků, které ovlivňují srdeční činnost (antiarytmika a kardiotonika) a krevní tlak. V těchto případech je nutná individuální konzultace. Při dlouhodobém užívání se doporučuje snížit dávku na třetinu obvyklého dávkování.

KONTRYHEL OBECNÝ
(Alchemilla vulgaris)
Kontryhel je znám svými účinky zejména pro ženy. Tlumí gynekologické krvácení, včetně menstruace, bolestivou menstruaci a užívá se při klimakterických potížích. Posiluje a zpevňuje svalstvo v oblasti pánevní, takže pomáhá při porodu, stahuje dělohu v šestinedělí a působí též preventivně proti potratům a výhřezům dělohy. Rostlina může pozitivně ovlivnit také děložní myomy.
Mírně zlepšuje úzkostné stavy, napětí, strach či trému (anxiolytikum).
Bylina má močopudné účinky, uklidňuje křeče v trávicím ústrojí a prohlubuje spánek.
Lze užívat i dlouhodobě bez kontraindikací.

KOPŘIVA DVOUDOMÁ
(Urtica dioica)
Rostlina má mimořádně široké působení a podle Marie Treben je kopřiva dokonce nejlepší léčivka na pročištění krve a krvetvorbu (obsahuje železo). Pozitivně ovlivňuje slinivku (antidiabetikum), působí proti chorobám jater, žlučníku, sleziny. Také proti tvorbě ledvinových a močových kamenů. Užívá se při zahlenění žaludku, žaludečních křečích, vředech (i vředech střev).
Je prospěšná při zahlenění dýchacích orgánů a chorobách plic.
Kopřiva je výborné tonikum (obsahuje chlorofyl), povzbuzuje metabolismus a všechny fyziologické funkce, zvyšuje aktivitu enzymatické činnosti, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Proto se kopřiva užívá i na očistné jarní či podzimní kúry.
Je účinná také jako antirevmatikum, pomáhá při virových i bakteriálních onemocněních.
Lze užívat i dlouhodobě. Kontraindikací je zadržování moči, které je způsobené onemocněním srdce nebo ledvin.

BEZ ČERNÝ
(Sambucus nigra)
Bez černý patří mezi nejvýznamnější antivirotika, má také antibakteriální, antifungální i analgetické působení. Vykazuje silný protizánětlivý účinek a působí zejména na chřipku, angínu, zánět dutin a jiné respirační infekce spojené s kašlem (podporuje vykašlávání), bronchitidou, včetně nachlazení. Lze ho použít i při alergické rýmě. Dále bez působí potopudně i močopudně.
Také je středně silný imunostimulant a bezinky mají navíc silné antioxidační účinky.
Pozor, celá rostlina bezu může být ve větším množství emetická (způsobuje zvracení). Dále u diabetiků může způsobit hypoglykemii.

KORIANDR SETÝ
(Coriandrum sativum)
Bylina se používá zejména při zažívacích potížích, proti nadýmaní a proti kolikám. Povzbuzuje trávení, střevní peristaltiku a uvolňuje křeče v zažívacím traktu. Celkově normalizuje zažívání. Podporuje i funkci slinivky.
Lze podávat při kašli a chronické rýmě (inhalace).
Povzbuzuje a normalizuje nervovou činnost a užívá se i pro celkové posílení organismu.
Odstraňuje těžké kovy z těla. Po individuální konzultaci lze použít na detoxikaci po očkování.
Nedoporučuje se pro osoby s žaludečními vředy a amalgámovými plombami (uvolňování rtuti).
KOTVIČNÍK ZEMNÍ
(Tribulus terrestris)
Kotvičník je rostlina s mimořádně širokým spektrem účinků. Zejména působí v oblasti urogenitální. Patří mezi nejúčinnější bylinná afrodisiaka, jelikož zvyšuje hladinu pohlavních hormonů, proto je možné kotvičník užívat také při léčbě neplodnosti. U žen pomáhá při klimakterických obtížích. Normalizuje funkce močové soustavy a podporuje činnost ledvin.
Bylina se řadí k adaptogenům, což znamená, že obnovuje a harmonizuje životní síly, zvyšuje odolnost organismu proti stresu. Působí tedy jako tonikum – lze ho užívat pro rychlejší regeneraci po námaze, stresu či nemoci. Normalizuje hladinu cukru i tuků v krvi. Optimalizuje funkci nervového systému, kardiovaskulárního systému a detoxikuje organismus.

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
(Lavandula officinalis)
Levandule je léčivka vyhledávaná především jako účinný uklidňující prostředek. Mírní bolesti hlavy včetně migrény, užívá se též na zklidnění nervů i při nervovém vyčerpání, depresi a celkově při psychických obtížích.
Uvolňuje křeče hladkého svalstva trávicího traktu, zlepšuje střevní peristaltiku a podporuje vylučování žluči. Povzbuzuje slinivku břišní. Působí také antibioticky a antisepticky (např. po bodnutí hmyzem).
Vzhledem ke schopnosti uvolnit hladkou svalovinu lze užít i při astmatu.

LICHOŘEŘIŠNICE VĚTŠÍ
(Tropaeolum majus)
Tato bylina je známa svým silným antibiotickým působením se širokým spektrem účinku – nejvýrazněji však v oblasti urogenitální. Účinek se stejně razantně projevuje i v oblasti dýchacích cest, tj. při nemocech z nachlazení, bolestech v krku či angíně. Lichořeřišnici lze využít i jako podpůrný prostředek při ostatních zánětlivých onemocněních v těle. Lze ji použít i jako prevenci infekcí a v rekonvalescenci.
Mírně povzbuzuje srdeční činnost.
Zajímavé je též použití byliny zevně na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
(Melissa officinalis)
Meduňka působí sedativně na nervovou soustavu, trávicí systém i srdce. Uklidňuje, je vhodná při nervové vyčerpanosti, mírné úzkosti a napětí, při lehkých depresích. Také při bolestech hlavy, včetně migrény, při závratích a pro lepší spánek.
Působí jako gastrosedativum, tedy při žaludeční a střevní neuróze. Tlumí křeče v zažívacím traktu, ulevuje při nadýmání. Uplatňuje se také jako kardiosedativum – při bušení srdce, arytmii, zpomaluje tep a snižuje krevní tlak.
Bylina nemá žádné kontraindikace, může se užívat i dlouhodobě. Je vhodná pro děti, těhotné i kojící ženy.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
(Calendula officinalis)
Měsíček patří mezi nejúspěšnější léčivé byliny s velmi širokým použitím. Při zevním podání se hodí na zánětlivé a špatně se hojící rány, proleženiny, vředy, pooperační jizvy, ekzémy, spáleniny, omrzliny. Léčí také kožní mykózy (např. plíseň na nohách) a velmi účinný je při léčbě křečových žil. Droga hojí ušní i oční záněty a lze ji užít i pro přípravu kloktadla ústní dutiny.
Při vnitřním podání příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku, čehož se využívá při léčbě žloutenky a dalších jaterních onemocnění. Drogu lze užít při vnitřních zánětech a také vředech při onemocnění žaludku, dvanácterníku, střev, Crohnově chorobě. Příznivě ovlivňuje hladinu tuků v krvi.
Měsíček je jedna z mála léčivých bylin, které vykazují karcinostatický efekt, zejména v oblasti trávicího ústrojí a ženských orgánů. Tlumí bolestivou menstruaci.
Droga působí také mírně sedativně, pročišťuje organismus, podporuje krevní oběh, upravuje nízký krevní tlak, zlepšuje srdeční činnost. Působí antibioticky i antivirově.

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ
(Agrimonia eupatorium)
Řepík patří mezi naše nejlepší a nejuniverzálnější byliny. Velmi pomáhá při všech zánětech, např. v ústech, krku, hrtanu, což ho předurčuje k léčbě kašle, zánětu horních cest dýchacích, angíny, bronchitidy.
Léčí celý trávicí trakt – žaludek, játra, žlučník, střeva, močové cesty i ledviny. Zlepšuje trávení, tlumí zánětlivé procesy, zejména na sliznicích. Stimuluje činnost žlučníku, detoxikuje a pomáhá při chorobách jater, zlepšuje metabolismus tuků i cholesterolu. Snižuje hladinu krevního cukru. Staví průjmy různého původu.
Droga se používá i při kožních chorobách (poranění, ekzémy, vředy).
Bylina nemá žádné kontraindikace, může se užívat i dlouhodobě. Je vhodná pro děti, těhotné i kojící ženy.

SRDEČNÍK OBECNÝ
(Leonurus cardiaca)
Srdečník má sedativní působení. Zklidňuje při nervové podrážděnosti, skleslosti, úzkosti či neklidu. Zejména ale působí jako kardiotonikum při bušení srdce, kolísavém či zvýšeném krevním tlaku. Celkově zlepšuje a upravuje tepovou frekvenci.
Zároveň působí močopudně, bylina je vhodná pro odvodnění organismu a léčbu otoků.
Lze použít při nechutenství, nadýmání a zácpě.
Srdečník je také velmi úspěšnou bylinou při klimakterických obtížích spojených s návaly, pocením apod.
Kontraindikace je užívání léku na uvedené potíže. V těchto případech je nutná konzultace s lékařem či lékárníkem.
ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
(Salvia officinalis)
Šalvěj působí jako širokospektrální antibiotikum, které účinkuje na celou řadu bakteriálních kmenů. Využívá se tak při léčbě angíny a zánětech v krku, horních cest dýchacích, zažívacího ústrojí, také při chorobách žlučníku, jater a močových cest.
Lze použít i zevně na nehojící se rány.
Droga je všeobecně velmi prospěšná u gynekologických potíží. Pomáhá jak při slabé, nepravidelné či bolestivé menstruaci, při zánětech, tak i v případech potíží s klimakteriem (návaly, silné pocení apod.). Může snížit vysoký krevní tlak.
Snižuje tvorbu mateřského mléka.
Šalvěj není vhodná k dlouhodobému užívání!
ŠIŠÁK BAJKALSKÝ
(Scutellaria baicanensis)
Tato léčivka je významné širokospektrální antivirotikum. Má též antibakteriální působení, proto se užívá při infekcích a zánětech celého těla. Účinek je zásadní i při infekcích ovlivňujících centrální nervovou soustavu (např. borelióza, encefalitida, meningitida). Snižuje horečku.
Dále je šišák užíván při úpravě srdečního rytmu a je také výborným hypotensivem, kdy velmi spolehlivě snižuje krevní tlak. Snižuje také hladinu cholesterolu v krvi.
Má sedativní účinky, kterých se využívá při tlumení bolestí, posílení nervů, proti nespavosti a při neurózách. Droga má protikřečové, protialergické působení a je velmi účinným antirevmatikem.
Klinicky byl ověřen karcinostatický účinek na rakovinu prostaty a jiných typů nádorových onemocnění. Po individuální konzultaci lze využít jako podpůrný prostředek.

TEMNOPLODEC ČERNOPLODÝ
(Aronia melanocarpa)
Přímý léčivý účinek má temnoplodec při poruchách činnosti štítné žlázy, kterou reguluje, harmonizuje, a tak je využitelný při snížené i zvýšené funkci.
Působí na chronicky zvýšený krevní tlak. Má výrazný antisklerotický účinek (kornatění tepen), navíc příznivě ovlivňuje pružnost a propustnost cévních stěn.
Aronie je výborným zdrojem vitamínů skupiny B, C, E, P, PP, mikroelementů i řady biologicky aktivních látek. Působí také tonizačně, posiluje a detoxikuje organismus (podpora jaterních a ledvinových funkcí).

TRNKA OBECNÁ
(Prunus spinosa)
Květ trnky obecné je vhodný pro normální činnost ledvin, močového měchýře a střev.
Droga má výrazný močopudný účinek. Pomáhá organismu zbavit se přebytečného sodíku, což působí šetrně na ledviny a snižuje krevní tlak, zejména jeho spodní hodnoty. Snižuje také propustnost krevních vlásečnic a tlumí záněty v cévách.
Zlepšuje látkovou výměnu. Má protiprůjmové účinky a tlumí nadýmání.
TŘAPATKA NACHOVÁ
(Echinacea purpurea)
Léčebné účinky třapatky jsou rozmanité. Obsahuje farmakologicky vysoce aktivní látky, které působí jako imunostimulant, výrazně zvyšuje obranyschopnost organismu. Hodí se k prevenci a léčbě všech běžných onemocnění obzvláště v zimním období – nachlazení, virózy, chřipka. Působí antibioticky i antivirově. Je účinná při léčbě zánětů v těle, např. ledvin a močové soustavy. Mírně tlumí bolest.
Při zevní aplikaci účinně hojí rány a zranění. Pomáhá při alergiích, osvědčila se jako doplněk při léčbě cévních problémů jako jsou hemeroidy, křečové žíly, bércové vředy apod.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ
(Hypericum perforatum)
Třezalka patří mezi naše nejvýznamnější byliny. Má protizánětlivé a antibiotické účinky. Podporuje látkovou výměnu (čistí krev), používá se při léčbě ekzémů (i těžších forem). Zevně je vhodná k hojení ran, pohmožděnin, zlomenin, naražených či zanícených ran, hemoroidů (v lidovém léčitelství se používá tzv. Janův olej).
Léčí, regeneruje a harmonizuje trávicí trakt. Pomáhá i při chronických potížích se zažíváním a nechutenstvím. Léčí žaludek a dvanácterník, záněty, vředové choroby i žaludeční neurózu. Také slinivku břišní a játra, pokud nejsou příliš poškozena.
Chrání a harmonizuje činnost srdce, působí jako kardiotonikum.
Je známá svými účinky na nervy a psychiku. Uklidňuje, působí proti lehčím depresím, úzkosti, neklidu, nervovému vyčerpání apod.
Třezalka je základní bylinou léčby roztroušené sklerózy, jen v tomto případě je doporučována dlouhodobá a nepřerušovaná aplikace.
Při užívání léků je třeba se vždy poradit s lékařem či lékárníkem. Kontraindikací jsou těžší formy cukrovky a pylové alergie, velmi nízký tlak či chemoterapie. Nesmí se kombinovat např. s antidepresivy, léky na ředění krve či digoxinem. Nežádoucím účinkem třezalky je přecitlivělost na UV záření.

TUŽEBNÍK JILMOVÝ
(Filipendula ulmaria)
Bylina je vynikajícím močopudným a potopudným prostředkem, který se využívá při léčbě chřipky, angíny a jiných horečnatých onemocnění. Snižuje teplotu a mírní bolesti. Vhodná je při otocích a odvodnění organismu při chorobách ledvin a močového měchýře.
Tužebník je jednou z hlavních bylin pro léčbu revmatismu (i preventivně) a dny, neboť zvyšuje vylučování solí a kyseliny močové. Celkově podporuje látkovou výměnu a pročišťuje organismus.
Má pozitivní vliv na zažívání, zmírňuje překyselení žaludku (snižuje vyměšování žaludeční kyseliny), léčí žaludeční vředy a gastritidu. Upravuje a regeneruje střevní mikroflóru.
VRBOVKA MALOKVĚTÁ
(Epilobium parviflorum)
Vrbovka je základní bylinou pro léčbu prostaty – zánět, zbytnění prostaty (hypertrofie), chronický prostatismus. Možné je též preventivní užívání mužům nad 40 let. Po individuální konzultaci lze užívat i při podpůrné léčbě rakoviny prostaty.
Je vhodná také při zánětech ledvin, močového měchýře i močových cest.
Seznam použité literatury:
BUHNER, Stephen Harrod. Přírodní antivirotika. Praha: Euromedia Group, a. s., 2021. ISBN 978‑80‑242‑7192-7.
GATO, Martin. Léčivé rostliny v praktickém bylinkářství, kosmetice a kuchyni. Olomouc: Agentura Rubico, s.r.o., 2013. ISBN 978‑80-7346‑156‑0.
JANČA, Jiří a ZENTRICH, Josef A. Herbář léčivých rostlin 1.díl. Praha: Eminent, 2008. ISBN 978‑80‑7281‑365‑0.
JANČA, Jiří a ZENTRICH, Josef A. Herbář léčivých rostlin 2.díl. Praha: Eminent, 2008. ISBN 978‑80‑7281‑368‑1.
JANČA, Jiří a ZENTRICH, Josef A. Herbář léčivých rostlin 3.díl. Praha: Eminent, 2008. ISBN 978‑80‑7281‑377‑3.
JANČA, Jiří a ZENTRICH, Josef A. Herbář léčivých rostlin 4.díl. Praha: Eminent, 2008. ISBN 978‑80‑7281‑378‑0.
JANČA, Jiří a ZENTRICH, Josef A. Herbář léčivých rostlin 5.díl. Praha: Eminent, 2008. ISBN 978‑80‑7281‑379‑7.
KORBELÁŘ, Jaroslav a ENDRIS, Zdeněk. Naše rostliny v lékařství. Praha: Avicenum, 1985. ISBN 08‑001‑85.
MIHULOVÁ, Marie a SVOBODA, Milan. Přírodní lékárna v kostce. Liberec: Santal, 2003. ISBN 80‑85965‑40-2.
TREBEN, Maria. Zdraví z boží lékárny. České Budějovice: DONA, 1991. ISBN 80‑900080‑6‑2.



