top of page
obr3louka obdelnik_w.jpg

DRUHY ROSTLIN

Na ekofarmě pěstujeme některé druhy léčivých rostlin.

Dle bylinářské tradice a současných výzkumů vykazují uvedené byliny toto působení:

ARONIE ČERNOPLODÁ

(Aronia melanocarpa)

Přímý léčivý účinek má temnoplodec při poruchách činnosti štítné žlázy, kterou reguluje, harmonizuje, a tak je využitelný při snížené i zvýšené funkci.

Působí na chronicky zvýšený krevní tlak. Má výrazný antisklerotický účinek (kornatění tepen), navíc příznivě ovlivňuje pružnost a propustnost cévních stěn.

Aronie je výborným zdrojem vitamínů skupin B, C, E, P, PP, mikroelementů i řady biologicky aktivních látek. Působí také tonizačně, posiluje a detoxikuje organismus (podpora jaterních a ledvinových funkcí).

aronie_w.jpg
bazalka_w.jpg

BAZALKA VONNÁ

(Ocimum basilicum)

Zlepšuje trávení, snižuje napětí hladké svaloviny trávicího traktu, působí proti nadýmání. Usnadňuje odkašlávání a dilatuje průdušky.

Mírně uklidňuje, a proto se používá při migréně, nespavosti a nervově podmíněné závrati.

Podporuje vylučování mateřského mléka a léčí bolestivé afty v ústech.

benedikt_w.jpg

BENEDIKT LÉKAŘSKÝ

(Cnicus benedictus)

Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, vylučování žluči a působí proti nadýmání. Dále se používá při ztrátě chuti k jídlu, zvláště vhodný je pro starší nemocné a při rekonvalescenci po těžších chorobách nebo metabolických poruchách. Působí močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové (dna). Lze použít při anorexii.

Nemá být užíván při akutním zánětu trávicího traktu a při nemocech ledvin.

BERGENIE TUČNOLISTÁ

(Bergenia crassifolia)

Rostlina s menší tradicí, která je teprve předmětem řady výzkumů.  Jejich výsledky jsou velmi slibné a zajímavé. Silný protizánětlivý účinek lze využít především na bolest v krku, dále na tlumení kašle. Ovlivňuje činnost jater, žlučníku, odvodňuje. Snižuje hladinu cholesterolu, triglyceridů i glukózy.

Zevně lze použít na zesvětlení pleti respektive tzv. hnědých skvrn způsobených sluncem a stárnutím pokožky.

Vzhledem ke krátké době používání nedoporučujeme dlouhodobé užívání.

bergenie_w.jpg
bez_w.jpg

BEZ ČERNÝ

(Sambucus nigra)

Bez černý patří mezi nejvýznamnější antivirotika, má také antibakteriální, antifungální i analgetické působení. Vykazuje silný protizánětlivý účinek a působí zejména na chřipku, angínu, zánět dutin a jiné respirační infekce spojené s kašlem (podporuje vykašlávání), bronchitidou, včetně nachlazení. Lze ho použít i při alergické rýmě. Dále bez působí potopudně i močopudně.

Také je středně silný imunostimulant a bezinky mají navíc silné antioxidační účinky.

Pozor, celá rostlina bezu může být ve větším množství emetická (způsobuje zvracení). Dále u diabetiků může způsobit hypoglykemii.

čistec_w.jpg

ČISTEC LÉKAŘSKÝ

(Stachys officinalis)

V tradiční medicíně se doporučuje při krvavých průjmech, špatném trávení, zánětu horních cest dýchacích, žlučníku, žlučníkových a ledvinových kamenech, při astmatu.

Mírně posiluje nervovou soustavu a snižuje její přecitlivělost.

Zevně se používá na léčení ran.

Některé současné studie prokazují antioxidační, antibakteriální a antifungální účinky.

DOBROMYSL OBECNÁ

(Origanum vulgare)

Evropské autority řadí květní drogu mezi expektorancia (mukolytika) a choleretika.

Doporučuje se ke zklidnění při lehčích neurovegetativních potížích v klimakteriu a potížích s usínáním.

Obvykle se užívá při onemocnění dýchacího ústrojí, astmatu, kašli, zánětu průdušek. Utišuje podrážděné sliznice a nadýmání v trávicím traktu. Zklidňuje bolestivou menstruaci, revmatický zánět kloubů. Celkově mírně uklidňuje, působí antidepresivně, zlepšuje náladu a prohlubuje spánek.

Působí antibakteriálně při močových infekcích, podporuje játra, je žlučopudná.

Zevně se používá na akné, bolesti zubů, při lupénce, na přípravu uklidňujících koupelí.

Experimentálně byl zjištěn antioxidační účinek, protikřečový, protizánětlivý, antiparazitární, antitumorózní, antimutagenní, antiagregační, chemoprotektivní a acetylcholiesterázový inhibiční efekt. Silice potlačuje růst Staphylococcus aureus. Tyto účinky budou ještě dále ověřovány.

Vyšší dávky mohou způsobit zažívací potíže (thymol).

dobromysl_w.jpg

HEŘMÁNEK PRAVÝ

hermanek_w.jpg

(Matricaria chamomilla)

Evropské autority uvádějí kašel, zánět průdušek, teplotu a nachlazení, záněty pokožky, záněty sliznice úst a hltanu, hojení ran.

Lidová medicína používá heřmánek při zánětech trávicího traktu, včetně tzv. dráždivého tračníku a vředů, nechutenství, nadýmání. Používá se také při celkové únavě a mírné nespavosti. Má baktericidní i bakteriostatické účinky. Je vhodný ke kloktání při angíně a různých poraněních úst.

Může však vyvolat alergické reakce a nemá se užívat současně s léky na ředění krve.

hloh_w.jpg

HLOH JEDNOSEMENNÝ

(Crataegus monogyna)

Hloh má všeobecně příznivý vliv na srdce, cévní systém a zlepšuje krevní oběh. Působí antiskleroticky, rozšiřuje věnčité tepny, snižuje krevní tlak.

Je vhodný pro starší osoby i osoby při rekonvalescenci po následcích infarktu. Zklidňuje srdeční neurózu, tlumí a harmonizuje srdeční arytmie, působí i preventivně.

V některých případech tlumí klimakterické potíže.

Kontraindikace je užívání léků, které ovlivňují srdeční činnost (antiarytmika a kardiotonika) a krevní tlak. V těchto případech je nutná individuální konzultace. Při dlouhodobém užívání se doporučuje snížit dávku na třetinu obvyklého dávkování.

JABLEČNÍK OBECNÝ

(Marrubium vulgare)

Evropské autority uvádějí normální trávení a normální funkce jater a žlučníku.

Normální funkce dýchacího systému, normální hladina cukru v krvi. Relaxace a duševní a fyzická pohoda.

Jak z výše uvedeného vyplývá, jablečník patří k rostlinám s všestranným působením, lze užívat i preventivně. Především harmonizuje trávení, a tak působí jak proti průjmu, tak i proti zácpě.

Dále se v lidové medicíně užívá při zánětech lymfatických žláz, při chronickém křečovitém kašli, při zánětu průdušek.

Reguluje menstruaci, především menstruaci nedostatečnou.

Celkově mírně uklidňuje a tonizuje oslabený organismus.

jablečník_w.jpg

JETEL LUČNÍ

jetel_w.jpg

(Trifolium pratense)

Tradiční lidová medicína používá jetel při nachlazení, kašli či při zánětu průdušek.

Také se používá při průjmu, revmatismu, oteklých lymfatických žlázách a cukrovce.

Protože rostlina obsahuje fytoestrogeny může ovlivnit potíže spojené s klimakteriem jako např. zvýšené pocení, návaly horka, nespavost, náhlé změny nálad. Jetel citlivě upravuje funkce těla, a navíc působí i sedativně.

Může se užívat i dlouhodobě a neuvádějí se žádné závažné nežádoucí účinky.

JITROCEL KOPINATÝ

(Plantago lanceolata)

Bylina má protizánětlivé účinky. Významné je působení u onemocnění dýchacích cest (silné zahlenění, kašel, astma). Léčí zejména záněty úst a hltanu. Je vhodná i při nachlazení.

Jitrocel čistí krev, plíce, ale také žaludek. Velmi pomáhá při obtížích s trávením. Využívá se při vředových chorobách žaludku, dvanácterníku, tlustého střeva, a dokonce i při Crohnově nemoci.

Čerstvá rostlina je také osvědčeným prostředkem při poranění kůže, včetně bodnutí hmyzem.

Lze užívat i dlouhodobě bez kontraindikací.

jitrocel_w.jpg

KONTRYHEL OBECNÝ

(Alchemilla vulgaris)

Kontryhel je znám svými účinky zejména pro ženy. Tlumí gynekologické krvácení, včetně menstruace, bolestivou menstruaci a užívá se při klimakterických potížích. Posiluje a zpevňuje svalstvo v oblasti pánevní, takže pomáhá při porodu, stahuje dělohu v šestinedělí a působí též preventivně proti potratům a výhřezům dělohy. Rostlina může pozitivně ovlivnit také děložní myomy.

Mírně zlepšuje úzkostné stavy, napětí, strach či trému (anxiolytikum).

Bylina má močopudné účinky, uklidňuje křeče v trávicím ústrojí a prohlubuje spánek.

Lze užívat i dlouhodobě bez kontraindikací.

kontryhel_w.jpg

KOPŘIVA DVOUDOMÁ

(Urtica dioica)

kopřiva_w.jpg

Rostlina má mimořádně široké působení a řadí se mezi nejlepší léčivky na pročištění krve a krvetvorbu (obsahuje železo). Pozitivně ovlivňuje slinivku (antidiabetikum), působí proti chorobám jater, žlučníku, sleziny. Také proti tvorbě ledvinových a močových kamenů. Užívá se při zahlenění žaludku, žaludečních křečích, vředech (i vředech střev).

Je prospěšná při zahlenění dýchacích orgánů a chorobách plic.

Kopřiva je výborné tonikum (obsahuje chlorofyl), povzbuzuje metabolismus a všechny fyziologické funkce, zvyšuje aktivitu enzymatické činnosti, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Proto se kopřiva užívá i na očistné jarní či podzimní kúry.

Je účinná také jako antirevmatikum, pomáhá při virových i bakteriálních onemocněních.

Lze užívat i dlouhodobě. Kontraindikací je zadržování moči, které je způsobené onemocněním srdce nebo ledvin.

KORIANDR SETÝ

(Coriandrum sativum)

koriandr_w.jpg

Bylina se používá zejména při zažívacích potížích, proti nadýmání a proti kolikám. Povzbuzuje trávení, střevní peristaltiku a uvolňuje křeče v zažívacím traktu. Celkově normalizuje zažívání. Podporuje i funkci slinivky.

Lze podávat při kašli a chronické rýmě (inhalace).

Povzbuzuje a normalizuje nervovou činnost a užívá se i pro celkové posílení organismu.

Odstraňuje těžké kovy z těla. Po individuální konzultaci lze použít na detoxikaci po očkování.

Nedoporučuje se pro osoby s žaludečními vředy a amalgámovými plombami (uvolňování rtuti).

KOTVIČNÍK ZEMNÍ

(Tribulus terrestris)

Kotvičník je rostlina s mimořádně širokým spektrem účinků. Zejména působí v oblasti urogenitální. Patří mezi nejúčinnější bylinná afrodisiaka, jelikož zvyšuje hladinu pohlavních hormonů, proto je možné kotvičník užívat také při léčbě neplodnosti. U žen pomáhá při klimakterických obtížích. Normalizuje funkce močové soustavy a podporuje činnost ledvin.

Bylina se řadí k adaptogenům, což znamená, že obnovuje a harmonizuje životní síly, zvyšuje odolnost organismu proti stresu. Působí tedy jako tonikum – lze ho užívat pro rychlejší regeneraci po námaze, stresu či nemoci. Normalizuje hladinu cukru i tuků v krvi. Optimalizuje funkci nervového systému, kardiovaskulárního systému a detoxikuje organismus.

kotvičník_w.jpg
kozlik_w.jpg

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

(Valeriana officinalis)

Posiluje nervovou soustavu, tlumí podrážděnost, rozčílení, žaludeční potíže spojené s podrážděností a neurózou a klimakterické potíže spojené s neurózou. Často se používá při nespavosti.

Dávkování je třeba individuálně odzkoušet a nepodávat dlouhodobě.

Při předávkování způsobuje bolest hlavy, hučení v hlavě, žaludeční nevolnost, poškození jater.

levandule_w.jpg

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ

(Lavandula officinalis)

Levandule je léčivka vyhledávaná především jako účinný uklidňující prostředek. Mírní bolesti hlavy včetně migrény, užívá se též na zklidnění nervů i při nervovém vyčerpání, depresi a celkově při psychických obtížích.

Uvolňuje křeče hladkého svalstva trávicího traktu, zlepšuje střevní peristaltiku a podporuje vylučování žluči. Povzbuzuje slinivku břišní. Působí také antibioticky a antisepticky (např. po bodnutí hmyzem).

Vzhledem ke schopnosti uvolnit hladkou svalovinu lze užít i při astmatu.

LIBEČEK LÉKAŘSKÝ

(Levisticum officinale)

Evropské autority doporučují kořen při infekcích a kamenech močového ústrojí. Libeček podporuje trávení, používá se při nadýmání a působí žlučopudně. Zvyšuje vylučování solí a kyseliny močové, a proto se užívá při dně a revmatismu. Působí také na nepravidelnou nebo nadměrnou menstruaci. Ředí hlen, a tak usnadňuje vykašlávání.

Může způsobit fototoxicitu (reakce na slunce) a libečková silice je kontraindikována při zánětech ledvin a otocích, které vznikly funkční nedostatečností ledvin nebo srdce.

libeček_w.jpg

LICHOŘEŘIŠNICE VĚTŠÍ

(Tropaeolum majus)

Tato bylina je známa svým silným antibiotickým působením se širokým spektrem účinku – nejvýrazněji však v oblasti urogenitální. Účinek se stejně razantně projevuje i v oblasti dýchacích cest, tj. při nemocech z nachlazení, bolestech v krku či angíně. Lichořeřišnici lze využít i jako podpůrný prostředek při ostatních zánětlivých onemocněních v těle. Lze ji použít i jako prevenci infekcí a v rekonvalescenci.

Mírně povzbuzuje srdeční činnost.

Zajímavé je též použití byliny zevně na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.

lichořeř_w.jpg
lnice_w.jpg

LNICE KVĚTEL

(Linaria vulgaris)

Užívá se jako mírné projímadlo u chronických forem zácpy. Dále se využívá při potížích s játry nebo se žlučníkem.

Může se použít i preventivně při nadýmání, střevních potížích. Nesmí se ale používat dlouhodobě.

MÁTA PEPRNÁ

(Mentha piperita)

Máta se uplatňuje všude tam, kde je zapotřebí zlepšit funkci trávicího systému. Např. tzv. dyspeptický syndrom, plnost po jídle, říhání, tlak v břiše, nadýmání, přelévání ve střevě a dráždivé střevo.

Podporuje funkci jater i žlučníku a slinivky břišní. Příznivě ovlivňuje některé bolesti hlavy.

Je též dobrým inhalačním prostředkem při zánětlivých chorobách dýchacích cest, při kašli a při zánětu tzv. vedlejších dutin.

Nedoporučuje se použití u dětí do dvou let, při žlučových kamenech a v těhotenství. Některé osoby jsou alergické na mentol.

mata_w.jpg

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

(Melissa officinalis)

medunka_w.jpg

Meduňka působí sedativně na nervovou soustavu, trávicí systém i srdce. Uklidňuje, je vhodná při nervové vyčerpanosti, mírné úzkosti a napětí, při lehkých depresích. Také při bolestech hlavy, včetně migrény, při závratích a pro lepší spánek.

Působí jako gastrosedativum, tedy při žaludeční a střevní neuróze. Tlumí křeče v zažívacím traktu, ulevuje při nadýmání. Uplatňuje se také jako kardiosedativum – při bušení srdce, arytmii, zpomaluje tep a snižuje krevní tlak.

Bylina nemá žádné kontraindikace, může se užívat i dlouhodobě. Je vhodná pro děti, těhotné i kojící ženy.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

(Calendula officinalis)

měsíček_w.jpg

Měsíček patří mezi nejúspěšnější léčivé byliny s velmi širokým použitím. Při zevním podání se hodí na zánětlivé a špatně se hojící rány, proleženiny, vředy, pooperační jizvy, ekzémy, spáleniny, omrzliny. Léčí také kožní mykózy (např. plíseň na nohách) a velmi účinný je při léčbě křečových žil. Droga hojí ušní i oční záněty a lze ji užít i pro přípravu kloktadla ústní dutiny.

Při vnitřním podání příznivě ovlivňuje činnost jater a žlučníku, čehož se využívá při léčbě žloutenky a dalších jaterních onemocnění. Drogu lze užít při vnitřních zánětech a také vředech při onemocnění žaludku, dvanácterníku, střev, Crohnově chorobě. Příznivě ovlivňuje hladinu tuků v krvi.

Měsíček je jedna z mála léčivých bylin, které vykazují karcinostatický efekt, zejména v oblasti trávicího ústrojí a ženských orgánů. Tlumí bolestivou menstruaci.

Droga působí také mírně sedativně, pročišťuje organismus, podporuje krevní oběh, upravuje nízký krevní tlak, zlepšuje srdeční činnost. Působí antibioticky i antivirově.

OMAN PRAVÝ

(Inula helenium)

Oman má všestranné využití. Silný protizánětlivý účinek se uplatňuje při zánětu žaludku a střev. Zároveň podporuje zažívání a chuť k jídlu. Používá se i při průjmech, bolestech břicha a nadýmání.

Dále se může použít na prevenci i léčbu nemocí z nachlazení, chřipky, zánětu vedlejších nosních dutin a při kašli.

Nežádoucí účinky (odpor až zvracení) se projevují jen při předávkování.

oman_w.jpg
proskurnik_w.jpg

PROSKURNÍK LÉKAŘSKÝ

(Althaea officinalis)

Evropské autority doporučují pro kořen indikaci: suchý kašel, podráždění ústní a hltanové sliznice a záněty žaludku.

Mírní dráždění sliznic (suchý kašel i zažívání) a zároveň usnadňuje odkašlávání. Působí proti patogenům v dutině ústní, je protizánětlivý, příznivě ovlivňuje imunitu, zháší volné radikály.

Nežádoucí účinky nejsou popsány, ale obsažené slizy mohou ovlivňovat vstřebávání jiných látek, proto je lépe dodržovat odstup od užívání jiných látek, např. léků.

ROZCHODNICE RŮŽOVÁ

(Rhodiola rosea)

Rostlina působí jako adaptogen, to znamená, že chrání organismus proti stresu. Odstraňuje únavu a zlepšuje paměť. Je protivirová a urychluje zotavování z dlouhodobých nemocí a infekcí.

Zároveň se užívá při depresích, nervovém vyčerpání, odstraňuje podrážděnost.

Vzhledem k vysoké účinnosti může způsobovat nespavost, raději ji tedy neužíváme večer.

rozchodnice_w.jpg
rozmarýn_w.jpg

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ

(Rosmarinus officinalis)

Evropské autority doporučují rozmarýn při zažívacích obtížích, nechutenství, revmatismu a nízkém krevním tlaku.

Působí žlučopudně a močopudně, příznivě ovlivňuje metabolismus cukrů a tuků. Má významnou antioxidační aktivitu, také antimikrobní a antiagregační účinek.

Mezi nepotvrzené indikace patří migréna, celková únava, bolest hlavy různého původu, menstruační problémy, stavy vyčerpanosti.

Zevně můžeme použít na hojení ran, ekzémy, záněty hrdla a v ústech.

Je třeba opatrně dávkovat, hrozí předávkování a poškození zdraví.

RŮŽE STOLISTÁ

(Rosa centifolia)

Růže posiluje dýchací systém, vyrovnává mikroflóru (tzv. probiotikum) a celkově harmonizuje trávení včetně jater.

Zajišťuje menstruační a menopauzální komfort včetně posílení plodnosti. Nastoluje duševní rovnováhu, příznivě ovlivňuje spánek.

Lze použít i při zvýšeném krevním tlaku spojeném s kornatěním cév.

růže_w.jpg
rybíz_w.jpg

RYBÍZ ČERNÝ

(Ribes nigrum)

Listy se používají při cévních onemocněních, preventivně i při lámavosti cév. Při léčbě revmatismu se úspěšně kombinuje s květem tužebníku. Lze použít i při močových infekcích, průjmu.

Při běžném dávkování nejsou známé žádné kontraindikace ani vedlejší účinky.

ŘEBŘÍČEK OBECNÝ

(Achillea millefolium)

Evropské autority uvádějí normální trávení, normální funkce dýchacího systému a normální funkce močových cest a ledvin a normální funkce cévního systému.

Menstruační komfort a metabolismus tuků – cholesterol v krvi – kontrola tělesné hmotnosti.

Lidová medicína používá řebříček především při bolestivé menstruaci, při předmenstruačním napětí, ale i při klimakterických potížích v oblasti tělesné i psychické.

Příznivě ovlivňuje krvetvorbu, cévy, mírně snižuje krevní tlak a přímo zvyšuje krevní srážlivost (hemostatikum).

Neužívat vysoké dávky a dlouhodobě.

řebříček_w.jpg
řepík_w.jpg

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ

(Agrimonia eupatorium)

Řepík patří mezi naše nejlepší a nejuniverzálnější byliny. Velmi pomáhá při všech zánětech, např. v ústech, krku, hrtanu, což ho předurčuje k léčbě kašle, zánětu horních cest dýchacích, angíny, bronchitidy.

Léčí celý trávicí trakt – žaludek, játra, žlučník, střeva, močové cesty i ledviny. Zlepšuje trávení, tlumí zánětlivé procesy, zejména na sliznicích. Stimuluje činnost žlučníku, detoxikuje a pomáhá při chorobách jater, zlepšuje metabolismus tuků i cholesterolu. Snižuje hladinu krevního cukru. Staví průjmy různého původu.

Droga se používá i při kožních chorobách (poranění, ekzémy, vředy).

Bylina nemá žádné kontraindikace, může se užívat i dlouhodobě. Je vhodná pro děti, těhotné i kojící ženy.

SLÉZ MAURSKÝ

(Malva sylvestris var. mauritiana)

Ochraňuje sliznice trávicího i dýchacího systému, hojí pokožku. Používá se proto při kašli, jako kloktadlo, při potížích se žaludkem i střevem.

Zevně lze užít na některé druhy ekzémů, proleženiny, bércové vředy. Slézová koupel prováděná jednou nebo i dvakrát týdně uklidňuje pokožku.

Můžeme použít i preventivně, pokud zároveň užíváme léky proti bolesti (např. ibalgin apod., tzv. nesteroidní analgetika), na ochranu žaludeční sliznice.

sléz_w.jpg

SMETANKA LÉKAŘSKÁ

(Taraxacum officinale)

smetanka_w.jpg

Evropské autority ji doporučují při trávicích obtížích, infekcích močového traktu, jaterních a žlučníkových obtížích a jako digestivum.

Příznivě ovlivňuje funkci jater, žlučníku, žaludku, slinivky břišní, střev, ledvin i sleziny. Podporuje tak krvetvorbu, vyplavuje kyselinu močovou, a tak příznivě ovlivňuje dnu. Snižuje hladinu krevního cukru a může pomoci diabetikům druhého typu. Používá se jako prevence i zmírnění obtíží při ledvinových i žlučníkových kamenech. Detoxikuje. Působí proti degeneraci kostí a chrupavek a pomáhá vyvolat menstruaci.

V tradiční medicíně se používá na zvýšení tvorby mateřského mléka, při akutním zánětu prsu, plynatosti, žloutence.

Celkově tonizuje a stimuluje organismus, pomáhá po operacích a po prodělání těžkých chorob, při chronické únavě i opuchlých lymfatických žlázách.

Zmírňuje bolesti kloubů při změnách počasí, zmírňuje šumění v uších zvláště při arterioskleróze.

SRDEČNÍK OBECNÝ

(Leonurus cardiaca)

Srdečník má sedativní působení. Zklidňuje při nervové podrážděnosti, skleslosti, úzkosti či neklidu. Zejména ale působí jako kardiotonikum při bušení srdce, kolísavém či zvýšeném krevním tlaku. Celkově zlepšuje a upravuje tepovou frekvenci.

Zároveň působí močopudně, bylina je vhodná pro odvodnění organismu a léčbu otoků.

Lze použít při nechutenství, nadýmání a zácpě.

Srdečník je také velmi úspěšnou bylinou při klimakterických obtížích spojených s návaly, pocením apod.

Kontraindikace je užívání léku na uvedené potíže. V těchto případech je nutná konzultace s lékařem či lékárníkem.

srdečík_w.jpg
šalvěj_w.jpg

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

(Salvia officinalis)

Šalvěj působí jako širokospektrální antibiotikum, které účinkuje na celou řadu bakteriálních kmenů. Využívá se tak při léčbě angíny a zánětech v krku, horních cest dýchacích, zažívacího ústrojí, také při chorobách žlučníku, jater a močových cest.

Lze použít i zevně na nehojící se rány.

Droga je všeobecně velmi prospěšná u gynekologických potíží. Pomáhá jak při slabé, nepravidelné či bolestivé menstruaci, při zánětech, tak i v případech potíží s klimakteriem (návaly, silné pocení apod.). Může snížit vysoký krevní tlak.

Snižuje tvorbu mateřského mléka.

Šalvěj není vhodná k dlouhodobému užívání!

ŠIŠÁK BAJKALSKÝ

(Scutellaria baicanensis)

Tato léčivka je významné širokospektrální antivirotikum. Má též antibakteriální působení, proto se užívá při infekcích a zánětech celého těla. Účinek je zásadní i při infekcích ovlivňujících centrální nervovou soustavu (např. borelióza, encefalitida, meningitida). Snižuje horečku.

Dále je šišák užíván při úpravě srdečního rytmu a je také výborným hypotensivem, kdy velmi spolehlivě snižuje krevní tlak. Snižuje také hladinu cholesterolu v krvi.

Má sedativní účinky, kterých se využívá při tlumení bolestí, posílení nervů, proti nespavosti a při neurózách. Droga má protikřečové, protialergické působení a je velmi účinným antirevmatikem.

Klinicky byl ověřen karcinostatický účinek na rakovinu prostaty a jiné typy nádorových onemocnění. Po individuální konzultaci lze využít jako podpůrný prostředek

šišák_w.jpg

TRNKA OBECNÁ

(Prunus spinosa)

Květ trnky obecné je vhodný pro normální činnost ledvin, močového měchýře a střev.

Droga má výrazný močopudný účinek. Pomáhá organismu zbavit se přebytečného sodíku, což působí šetrně na ledviny a snižuje krevní tlak, zejména jeho spodní hodnoty. Snižuje také propustnost krevních vlásečnic a tlumí záněty v cévách.

Zlepšuje látkovou výměnu. Účinkuje proti průjmu a tlumí nadýmání.

trnka_w.jpg
třapatka_w.jpg

TŘAPATKA NACHOVÁ

(Echinacea purpurea)

Léčebné účinky třapatky jsou rozmanité. Obsahuje farmakologicky vysoce aktivní látky, které působí jako imunostimulant, výrazně zvyšuje obranyschopnost organismu. Hodí se k prevenci a léčbě všech běžných onemocnění obzvláště v zimním období – nachlazení, virózy, chřipka. Působí antibioticky i antivirově. Je účinná při léčbě zánětů v těle, např. ledvin a močové soustavy. Mírně tlumí bolest.

Při zevní aplikaci účinně hojí rány a zranění. Pomáhá při alergiích, osvědčila se jako doplněk při léčbě cévních problémů jako jsou hemeroidy, křečové žíly, bércové vředy apod.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ

(Hypericum perforatum)

třezalka_w.jpg

Třezalka patří mezi naše nejvýznamnější byliny. Má protizánětlivé a antibiotické účinky. Podporuje látkovou výměnu (čistí krev), používá se při léčbě ekzémů (i těžších forem). Zevně je vhodná k hojení ran, pohmožděnin, zlomenin, naražených či zanícených ran, hemoroidů (v lidovém léčitelství se používá tzv. Janův olej).

Léčí, regeneruje a harmonizuje trávicí trakt. Pomáhá i při chronických potížích se zažíváním a nechutenstvím. Léčí žaludek a dvanácterník, záněty, vředové choroby i žaludeční neurózu. Také slinivku břišní a játra, pokud nejsou příliš poškozena.

Chrání a harmonizuje činnost srdce, působí jako kardiotonikum.

Je známá svými účinky na nervy a psychiku. Uklidňuje, působí proti lehčím depresím, úzkosti, neklidu, nervovému vyčerpání apod.

Třezalka je základní bylinou léčby roztroušené sklerózy, jen v tomto případě je doporučována dlouhodobá a nepřerušovaná aplikace.

Při užívání léků je třeba se vždy poradit s lékařem či lékárníkem. Kontraindikací jsou těžší formy cukrovky a pylové alergie, velmi nízký tlak či chemoterapie. Nesmí se kombinovat např. s antidepresivy, léky na ředění krve či digoxinem. Nežádoucím účinkem třezalky je přecitlivělost na UV záření.

TUŽEBNÍK JILMOVÝ

(Filipendula ulmaria)

Bylina je vynikajícím močopudným a potopudným prostředkem, který se využívá při léčbě chřipky, angíny a jiných horečnatých onemocnění. Snižuje teplotu a mírní bolesti. Vhodná je při otocích a odvodnění organismu při chorobách ledvin a močového měchýře.

Tužebník je jednou z hlavních bylin pro léčbu revmatismu (i preventivně) a dny, neboť zvyšuje vylučování solí a kyseliny močové. Celkově podporuje látkovou výměnu a pročišťuje organismus.

Má pozitivní vliv na zažívání, zmírňuje překyselení žaludku (snižuje vyměšování žaludeční kyseliny), léčí žaludeční vředy a gastritidu. Upravuje a regeneruje střevní mikroflóru.

tužebnik_w.jpg

TYMIÁN OBECNÝ

tyminán_w.jpg

(Thymus vulgaris)

Evropské autority pro oba hlavní druhy Thymus (T. vulgaris a T. serpyllum) doporučují použití při kašli a zánětu průdušek.

V současné fytoterapii se ještě využívá při zažívacích potížích včetně chronického zánětu žaludku, při astmatu, černém kašli, usnadňuje vykašlávání.

Zevně pak jako ústní voda a kloktadlo při zánětech v ústech, hrtanu a při zánětu mandlí.

Antivirové, antibakteriální, antifungální a antiprotozoální působení jsou potvrzena preklinickými studiemi (Jahodář 2010). Zentrich ještě uvádí použití na posílení nervů, migrénu, šumění v uších a nervově podmíněné závratě.

Je třeba poznamenat, že hlavní složka silice – thymol může ve vyšších dávkách nebo u dlouhodobého podávání dráždit žaludeční sliznici, působit nevolnosti.

VRBOVKA MALOKVĚTÁ

(Epilobium parviflorum)

Vrbovka je základní bylinou pro léčbu prostaty – zánět, zbytnění prostaty (hypertrofie), chronický prostatismus. Vhodné je též preventivní užívání u mužů nad 40 let. Po individuální konzultaci lze užívat i při podpůrné léčbě rakoviny prostaty.

Je vhodná také při zánětech ledvin, močového měchýře i močových cest.

vrbovka_w_edited.png
bottom of page