top of page
Vyhledat

Přirozená krása botanických růží - část II.

Divoké růže u nás (nebo u vás) na zahradě...


Pokud si vás přírodní růže získaly a chcete dál rozšiřovat svou sbírku, své obzory nebo jen chcete nakouknout jaké další skvosty je možné mít na své zahradě, pak neváhejte a ponořte se dál do Starého světa...

růže Hugova

Jako první je třeba zmínit pravý asijský klenot – růži Hugovu (R. Hugonis). Žluté květy, kompaktní keř s lehce obloukovitě sehnutými větvemi, pěkné vejčité šípky, co víc si přát. Navíc patří růže Hugova mezi nejčasněji kvetoucí růže. Je vděčná a pěkně roste, přestože žlutá barva u růží patří spíše k těm vzácnějším.

Růže Moyesova (R. moyesii) je spíše řídký ale mohutný gejzírovitě rostoucí keř až 4 m vysoký. Jde o další nenáročnou růži, která vynikne jako solitéra a daří se jí i v přístinu. Květy jsou tmavě sametově růžovočervené velké asi 5 cm. Šípky jsou dlouze lahvicovité.Doslova obsypaná drobnými bílými kvítky je růže mnohokvětá (R.multiflora). Je nenáročná a ráda se pne po opoře. Pokud nemá po čem šplhat, roste jako keř s obloukovitě sehnutými výhony. Tato růže je další z řady zástupců růží, které se podíleli při vzniku pnoucích růží i moderních polyantek (záhonové mnohokvěté růže).


Růže Roxburhgova (R. roxburgii) tvoří rozložitý keř až 2,5 m vysoký. Tato růže je velmi zajímavá odlupčivou borkou a žláznatě chlupatými poupaty. Květy jsou velké světle růžové. Šípky jsou hustě ostnité a připomínají kaštan. Tahle růže je jedna z nejzajímavějších botanických růží, takže určitě stojí za to!
Velmi známá je růže svraskalá (R. rugosa), asijská růže, která se pro svou nenáročnost, odolnost proti chorobám a zasolení využívá pro okrasné účely téměř plošně, včetně výsadeb kolem silnic a dálnic. Kvetou dlouho a hezky voní. Plodem je jak jinak šípek, dost velký, takže se přímo nabízí ke zpracování. Na zahradě s nimi ale opatrně, můžou dost odnožovat. Pokud už si nechcete na zahradu dávat tuto botanickou, jelikož jí máte spoustu všude v okolí, můžete zkusit některý kultivar, třeba i plnokvětý.


Tady výčet asijských botanických růží určitě nekončí. Postupně budu přidávat další podle toho, jak je budu stíhat fotit :-)


A pak jsou tu ještě růže americké! Tak zase příště...

96 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Remízek

Comments


bottom of page