top of page
Vyhledat

Přirozená krása botanických růží - část I.

Divoké růže u nás (nebo u vás) na zahradě...


Botanické růže jsou růže, které jsou jak se lidově říká plané, divoké, přírodní. Takové můžete najít běžně v přírodě. Růži šípkovou zná snad každý a roste skoro všude. Existuje ale mnoho dalších druhů růží, které se u nás vyskytují nebo vyskytovaly. Bohužel v krajině už rostou vzácně nebo patří mezi ohrožené či vyhynulé druhy.


To je ta smutnější část, ta radostná je, že se dají sehnat a pěstovat. Každý může na své zahradě dát prostor keřům divokých růží a těšit se z jejich prosté krásy. Jsou vhodné jako solitéry i zajímavá součást volně rostoucího živého plotu.


Můžeme dát domov mnoha domácím druhům :-)


Růže rolní či plazivá (Rosa arvensis) kdysi rostla na jižní Moravě. Dnes je považována za vyhynulou. Zde porostla jako liána dožívající ovocný strom. Bez opory se plazí po zemi.

Růže sivá (Rosa glauca) pochází z Polska a Slovenska, před 150 lety se začala pěstovat i u nás. Je velmi zajímavá bílo-růžovými květy a listy s nádechem do modra. Dorůstá kolem dvou metrů a hodí se jako solitéra i ve společnosti dalších keřů.

Jediná růže, která má ráda vlhká a zastíněná stanoviště, je růže převislá (Rosa pendulina). U nás se vyskytuje ve vyšších polohách a dorůstá asi 2 m. Má úžasné lahvicovité šípky.

Růže vinná (R. rubiginosa) je nezaměnitelná intenzivní vůní po jablkách (stačí rozemnout její listy). Přirozeně roste na suchých slunných stráních a při lesních okrajích. Tvoří pěkný kompaktní keř, který může dosahovat i dvou metrů výšky. Další kráska do našich zahrad!


Růže keltská čili galská (R. gallica) patří k nižším druhům růží, protože dorůstá výšky jen do jednoho metru. Patří mezi ohrožené druhy, protože na našem území se vyskytuje roztroušeně a na lokalitách, kde ještě roste, rychle mizí. Ze všech evropských růží má největší květy (až 10 cm velké), které jsou tmavě růžové a intenzivně voní. Tato růže proto patří mezi základní druhy, které sloužily a stále slouží pro šlechtění nových odrůd.

Ta nejroztomilejší česká růže na závěr. Růže bedrníkolistá (R. spinosissima) je nízký keřík do metru výšky, který rád odnožuje a bohatě kvete bílými květy, z kterých se následně vyvíjejí černé šípky. Patří mezi silně ohrožené druhy naší květeny a vyskytuje se v teplejších oblastech ČR.


Růže měkká (R. villosa) je sice evropská růže, ale na našem území se původně nevyskytovala. Pěstovala se už v klášterních zahradách hlavně pro své ovoce, tedy šípky – největší šípky ze všech růží. Jsou velké až 3 cm a jsou také bohatých zdrojem vitamínu C a jiných prospěšných látek. Je vyšlechtěna i odrůda 'Karpatia'.


Výčet růží samozřejmě není úplný. Zde jsem vybrala jen několik příkladů zajímavých, sehnatelných a v severočeském drsnějším podnebí úspěšné rostoucích evropských druhů. Další paleta zejména růží asijských se otevírá v následujícím článku.


67 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Remízek

コメント


bottom of page